SENTLAB

Outsourcing pracowników ze Wschodu. Na czym to dokładnie polega?

Z raportu przygotowanego przez ManpowerGroup wynika, że aż 81 proc. polskich firm ma problemy ze znalezieniem pracowników. Braki kadrowe to dziś standard w praktycznie każdej branży, a szczególnie mocno dają się one we znaki firmom z sektora budowlanego, drogowego, gastronomicznego, hotelarskiego oraz logistycznego. Odpowiedzią na te problemy może być outsourcing pracowników ze Wschodu. Dowiedz się, na czym to właściwie polega.

Zdjęcie przedstawia tekst "outsourcing"

Outsourcing pracowniczy, czyli zatrudnianie pracowników na zewnątrz, zyskuje ogromną popularność w Polsce, ponieważ firmy dążą do zwiększenia efektywności operacyjnej i redukcji kosztów.

Szukasz pracowników do Twojego biznesu?

Pomożemy Ci znaleźć najlepszych kandydatów dopasowanych do Twoich potrzeb.

Co to jest outsourcing pracowników?

 

Outsourcing pracowniczy, nazywany również leasingiem pracowniczym, to usługa świadczona przez agencję pracy, która oddelegowuje swoich pracowników tymczasowych do wykonywania obowiązków zleconych przez klienta biznesowego. Najłatwiej będzie wytłumaczyć to na hipotetycznym przykładzie.

 

 

Jak to wygląda w praktyce?

 

Właściciel firmy z branży przetwórstwa spożywczego pilnie potrzebuje 20 pracowników fizycznych do pracy w magazynie. Znalezienie tak dużej grupy osób w krótkim czasie jest praktycznie niewykonalne w świetle obecnej kondycji polskiego rynku zatrudnienia. Przedsiębiorca kontaktuje się więc z agencją pracy oferującą outsourcing pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy. 

 

Agencja wybiera 20 pracowników ze swojej bazy, którzy najlepiej wpisują się w oczekiwania klienta (sprawni fizycznie mężczyźni), a następnie deleguje ich do pracy w zakładzie klienta, zapewniając im transport oraz pełną obsługę kadrowo-płacową. Przedsiębiorca od ręki zyskuje potrzebnych pracowników na krótki okres, nie musząc tworzyć nowych etatów i nie ponosząc z tego tytułu wysokich kosztów. 

 

Usługa outsourcingu pracowniczego jest rozliczana na stopie B2B, czyli pomiędzy partnerami biznesowymi. Agencja pracy wystawia klientowi fakturę za świadczoną usługę, którą przedsiębiorca może zaksięgować w swojej firmie i tym samym osiągnąć również wymierną korzyść podatkową.

Zleć swoją firmę profesjonalnej firmie. Skorzystaj z outsourcingu, aby osiągnąć sukces.

Mimo licznych zalet outsourcingu pracowniczego i pracy tymczasowej, istotne jest uznanie i radzenie sobie z potencjalnymi wyzwaniami.

Czy outsourcing w Polsce jest legalny?

Outsourcing pracowników, w tym ze Wschodu, jest w pełni legalny i nie wiążą się z tym żadne potencjalne konsekwencje dla korzystającego z tej usługi przedsiębiorcy. 

Oczywiście w ramach outsourcingu pracowników ze Wschodu do pracy delegowani są cudzoziemcy, w większości pochodzący z Ukrainy. Zatrudniająca ich agencja we własnym zakresie zajmuje się legalizacją pobytu i pracy oraz otacza pracowników niezbędną opieką socjalno-bytową na miejscu.

Outsourcing pracowniczy a tworzenie etatów – jakie są różnice?

 

Outsourcing pracowników ze Wschodu to bardzo atrakcyjna alternatywa właśnie dla tworzenia nowych etatów – a już szczególnie na współczesnym rynku pracy, na którym po prostu brakuje osób chętnych do podjęcia zatrudnienia. 

 

Podstawowa różnica sprowadza się do tego, że przedsiębiorca korzystający z outsourcingu nie zatrudnia oddelegowanych pracowników. Ich formalnym pracodawcą jest agencja, która odpowiada m.in. za zgłoszenie pracowników do obowiązkowych ubezpieczeń, wypłacanie im wynagrodzeń, odprowadzanie składek oraz zwykle zapewnia im transport do i z zakładu pracy. Agencja wspiera również cudzoziemców w zakresie ułożenia sobie życia w Polsce, m.in. pomagając w znalezieniu mieszkania, zapewniając opiekę tłumacza etc. 

 

W odróżnieniu od tworzenia nowych etatów outsourcing pracowników ze Wschodu jest usługą, która nie stanowi długofalowego obciążenia dla przedsiębiorcy. Agencja pracy świadczy outsourcing tylko przez określony w umowie czas, co pozwala wzmocnić kadrę firmy wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne, bez ryzyka utrzymywania niepotrzebnych etatów w czasie spowolnienia, problemów finansowych przedsiębiorstwa itd.

Jak skorzystać z outsourcingu pracowników ze Wschodu?

 

Pierwszym krokiem do tego jest skontaktowanie się z Sentlab. Jesteśmy jedną z najbardziej renomowanych i najlepiej ocenianych agencji specjalizujących się w outsourcingu pracowników ze Wschodu. Po poznaniu Twoich potrzeb przygotujemy indywidualną ofertę współpracy, skompletujemy zespół pracowników (od 10 osób) i oczywiście zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Tobie pozostanie tylko wskazać miejsce wykonywania pracy i przekazać stanowiska. 

 

Jesteś zainteresowany outsourcingiem pracowników, ale jeszcze nie masz 100% przekonania do tego rozwiązania? W takim razie zachęcamy do lektury kolejnego artykułu na naszym blogu, w którym omawiamy najważniejsze zalety outsourcingu pracowników ze Wschodu.

 

 

 

Zalety outsourcingu pracowników ze wschodu

 

Outsourcing może być grą zmieniającą reguły dla firm, które chcą zoptymalizować zasoby. Podstawową zaletą jest efektywność kosztów, ponieważ firmy mogą zredukować koszty pracy i infrastruktury. Dodatkowo, outsourcing umożliwia dostęp do globalnego basenu talentów, pozwalając firmom korzystać z różnorodnych umiejętności.

 

  • Oszczędności Kosztów: Skorzystaj z niższych kosztów pracy w Europie Wschodniej w porównaniu do krajów zachodnich.

  • Zróżnicowany Zestaw Umiejętności: Zdobądź dostęp do różnorodnych umiejętności, od IT po obsługę klienta, przyczyniając się do wzrostu biznesu.

  • Elastyczność: Skaluj zespół zgodnie z potrzebami biznesowymi bez komplikacji zatrudniania pracowników na pełen etat.

Elastyczność z zarządzaniu pracownikami

 

Takie podejście do biznesu oferuje elastyczne podejście do zarządzania pracownikami. Firmy mogą zatrudnić pracowników tymczasowych, aby sprostać sezonowym zapotrzebowaniom, specjalnym projektom czy nieoczekiwanym wzrostom obciążenia pracy. Ta elastyczność jest szczególnie korzystna w branżach o zmiennych potrzebach.

 

Podstawą outsourcingu jest adaptacyjna siła robocza. Firmy mogą szybko zwiększać lub zmniejszać zespół, reagując na wymagania rynku bez długoterminowych zobowiązań związanych z zatrudnieniem stałym. Ta elastyczność sprzyja zwinności i reaktywności w środowisku biznesowym.

 

Podsumowując, outsourcing pracowniczy to potężne narzędzia, które mogą podnieść Twój biznes na nowe wyżyny. Poprzez strategiczne wdrożenie tych praktyk, dostosowanie ich do celów biznesowych i rozwijanie kultury pracy opartej na współpracy, tworzysz drogę do zrównoważonego sukcesu w dynamicznym środowisku biznesowym. Przyjmij te możliwości, niweluj potencjalne wyzwania i obserwuj, jak Twój biznes przekształca się w zwinne, efektywne i gotowe na przyszłość przedsiębiorstwo.