SENTLAB

Edit Content

 505-422-194

Outsourcing pracowników ze Wschodu.

Na czym to dokładnie polega?

Z raportu przygotowanego przez ManpowerGroup wynika, że aż 81 proc. polskich firm ma problemy ze znalezieniem pracowników. Braki kadrowe to dziś standard w praktycznie każdej branży, a szczególnie mocno dają się one we znaki firmom z sektora budowlanego, drogowego, gastronomicznego, hotelarskiego oraz logistycznego. Odpowiedzią na te problemy może być outsourcing pracowników ze Wschodu. Dowiedz się, na czym to właściwie polega.

Co to jest outsourcing pracowników?

Outsourcing, nazywany również leasingiem pracowniczym, to usługa świadczona przez agencję pracy, która oddelegowuje swoich pracowników tymczasowych do wykonywania obowiązków zleconych przez klienta biznesowego. Najłatwiej będzie wytłumaczyć to na hipotetycznym przykładzie.

Właściciel firmy z branży przetwórstwa spożywczego pilnie potrzebuje 20 pracowników fizycznych do pracy w magazynie. Znalezienie tak dużej grupy osób w krótkim czasie jest praktycznie niewykonalne w świetle obecnej kondycji polskiego rynku zatrudnienia. Przedsiębiorca kontaktuje się więc z agencją pracy oferującą outsourcing pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy. 

Agencja wybiera 20 pracowników ze swojej bazy, którzy najlepiej wpisują się w oczekiwania klienta (sprawni fizycznie mężczyźni), a następnie deleguje ich do pracy w zakładzie klienta, zapewniając im transport oraz pełną obsługę kadrowo-płacową. Przedsiębiorca od ręki zyskuje potrzebnych pracowników na krótki okres, nie musząc tworzyć nowych etatów i nie ponosząc z tego tytułu wysokich kosztów. 

Usługa outsourcingu pracowniczego jest rozliczana na stopie B2B, czyli pomiędzy partnerami biznesowymi. Agencja pracy wystawia klientowi fakturę za świadczoną usługę, którą przedsiębiorca może zaksięgować w swojej firmie i tym samym osiągnąć również wymierną korzyść podatkową.

To jest ważne!

Outsourcing pracowników, w tym ze Wschodu, jest w pełni legalny i nie wiążą się z tym żadne potencjalne konsekwencje dla korzystającego z tej usługi przedsiębiorcy. 
Oczywiście w ramach outsourcingu pracowników ze Wschodu do pracy delegowani są cudzoziemcy, w większości pochodzący z Ukrainy. Zatrudniająca ich agencja we własnym zakresie zajmuje się legalizacją pobytu i pracy oraz otacza pracowników niezbędną opieką socjalno-bytową na miejscu.

Outsourcing pracowniczy a tworzenie etatów – jakie są różnice?

Outsourcing pracowników ze Wschodu to bardzo atrakcyjna alternatywa właśnie dla tworzenia nowych etatów – a już szczególnie na współczesnym rynku pracy, na którym po prostu brakuje osób chętnych do podjęcia zatrudnienia. 

Podstawowa różnica sprowadza się do tego, że przedsiębiorca korzystający z outsourcingu nie zatrudnia oddelegowanych pracowników. Ich formalnym pracodawcą jest agencja, która odpowiada m.in. za zgłoszenie pracowników do obowiązkowych ubezpieczeń, wypłacanie im wynagrodzeń, odprowadzanie składek oraz zwykle zapewnia im transport do i z zakładu pracy. Agencja wspiera również cudzoziemców w zakresie ułożenia sobie życia w Polsce, m.in. pomagając w znalezieniu mieszkania, zapewniając opiekę tłumacza etc. 

W odróżnieniu od tworzenia nowych etatów outsourcing pracowników ze Wschodu jest usługą, która nie stanowi długofalowego obciążenia dla przedsiębiorcy. Agencja pracy świadczy outsourcing tylko przez określony w umowie czas, co pozwala wzmocnić kadrę firmy wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne, bez ryzyka utrzymywania niepotrzebnych etatów w czasie spowolnienia, problemów finansowych przedsiębiorstwa itd.

Jak skorzystać z outsourcingu pracowników ze Wschodu?

Pierwszym krokiem do tego jest skontaktowanie się z Sentlab. Jesteśmy jedną z najbardziej renomowanych i najlepiej ocenianych agencji specjalizujących się w outsourcingu pracowników ze Wschodu. Po poznaniu Twoich potrzeb przygotujemy indywidualną ofertę współpracy, skompletujemy zespół pracowników (od 10 osób) i oczywiście zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Tobie pozostanie tylko wskazać miejsce wykonywania pracy i przekazać stanowiska. 

Jesteś zainteresowany outsourcingiem pracowników, ale jeszcze nie masz 100% przekonania do tego rozwiązania? W takim razie zachęcamy do lektury kolejnego artykułu na naszym blogu, w którym omawiamy najważniejsze zalety outsourcingu pracowników ze Wschodu.