SENTLAB

Edit Content

 505-422-194

Korzyści z outsourcingu pracowników ze Wschodu.

To naprawdę się opłaca!

Jeśli masz już za sobą lekturę naszego artykułu, w którym wyjaśnialiśmy, czym jest outsourcing pracowników ze Wschodu, to z pewnością jesteś zainteresowany taką formą wsparcia kadry Twojego przedsiębiorstwa. Aby ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji przygotowaliśmy kolejny poradnik, tym razem wskazujący najważniejsze korzyści, jakie może odnieść Twoja firma z outsourcingu pracowników ze Wschodu. Te są niebagatelne, zwłaszcza z punktu widzenia pracodawców mających duże problemy z pozyskiwaniem rąk do pracy.

Bezpośredni dostęp do pracowników ze Wschodu 

Wbrew obiegowej opinii zatrudnienie np. Ukraińców nie jest wcale takie proste. Po pierwsze: zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu jest w naszym kraju ogromne, co wzmaga konkurencję między pracodawcami. Po drugie: trzeba tutaj spełnić szereg obowiązków formalnych, na czele z zalegalizowaniem pobytu i pracy cudzoziemców. Jest to uciążliwa, długotrwała procedura urzędowa. 

Outsourcing pracowników ze Wschodu pozwala tego wszystkiego uniknąć, dając bezpośredni dostęp do chętnych do pracy cudzoziemców zatrudnionych już przez wyspecjalizowaną agencję. Nie zapominajmy również, że wielu emigrantów zarobkowych ze Wschodu swoje pierwsze kroki kieruje właśnie do agencji, gdzie mogą liczyć na opiekę socjalno-bytową, wsparcie tłumacza oraz ułatwienia w dostępie do rynku pracy w Polsce.

Nie tworzysz nowych etatów w firmie

Choć w Polsce wciąż rozwój przedsiębiorstwa utożsamia się ze zwiększaniem zatrudnienia, to tak być wcale nie musi. Outsourcing pracowników ze Wschodu stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla tworzenia nowych etatów. Przedsiębiorca z jednej strony zyskuje dodatkowe moce przerobowe, a z drugiej nie inwestuje niemałych środków w utrzymanie dodatkowych stanowisk, które niekoniecznie będą produktywne w przyszłości (np. z powodu spowolnienia gospodarczego). 

Likwidacja etatów nie jest wcale taką prostą sprawą i pociąga za sobą kolejne koszty. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku outsourcingu pracowniczego, gdzie faktycznym pracodawcą cudzoziemców jest agencja, która zawiera z klientem umowę B2B na określony czas.

Wszystkie formalności są po stronie agencji pracy 

Ponieważ to agencja jest faktycznym pracodawcą cudzoziemców, to do niej należą wszystkie obowiązki związane z chociażby:

  • zalegalizowaniem pracy obcokrajowców, 
  • zapewnieniem im opieki na miejscu (np. pomoc w znalezieniu zakwaterowania, opieka tłumacza), 
  • zgłoszeniem ich do obowiązkowych ubezpieczeń, 
  • prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych, 
  • odprowadzaniem należnych składek. 

Z tego punktu widzenia korzystanie z outsourcingu pracowników ze Wschodu jest bardzo wygodne dla polskiego pracodawcy, który oszczędza mnóstwo czasu i nerwów.

Zyskujesz pracowników, których możesz przyuczyć do wykonywania konkretnego zawodu 

W Polsce mamy szczególnie duży problem z pracownikami niewykwalifikowanymi. Brakuje chętnych do wykonywania prostych prac fizycznych. Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski często nie posiadają ani doświadczenia, ani kompetencji do pracy na odpowiedzialnych stanowiskach, stąd mogą zaspokoić potrzeby pracodawców w takich branżach, jak budowlana, drogowa, logistyczna, gastronomiczna, sprzątająca etc. 

Takie osoby bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy, ponieważ wiedzą, że w ten sposób zwiększają swoją wartość w oczach pracodawców. Możliwość przyuczenia cudzoziemców do pracy na jakimś stanowisku daje Ci natomiast pewność, że pracownik będzie wykonywać swoje obowiązki dokładnie tak, jak tego od niego oczekujesz. 

Realnie ograniczasz koszty stałe prowadzenia biznesu 

Outsourcing pracowników ze Wschodu to o wiele tańsze rozwiązanie w porównaniu z tworzeniem nowych etatów, co przecież wiążę się nie tylko z wypłacaniem pracownikom pensji, ale też z zapewnieniem im pełnej opieki kadrowo-płacowej. 

W przypadku outsourcingu mamy do czynienia z usługą świadczoną przez drugi podmiot, który wystawia klientowi fakturę – można ją oczywiście w całości rozliczyć w kosztach działalności i osiągnąć z tego tytułu korzyść podatkową. 

Jesteśmy przekonani, że docenisz te korzyści wynikające z outsourcingu pracowników ze Wschodu – zwłaszcza, jeśli potrzebujesz dodatkowych rąk do pracy na już. Skontaktuj się z Sentlab, przedstaw nam swoje oczekiwania, a w odpowiedzi otrzymasz indywidualną, niezobowiązującą ofertę współpracy już od 10 pracowników.